Leptokaria

02.04.2013 07:14

Leptokarie je tradiční, živé řecké letovisko, nacházející se 10-15 km od městečka Nei Pori . Je to velice oblíbené letovisko ležící přímo pod Olympem, nabízí ideální propojení horstva s mořem a má tak příznivé léčebné účinky pro astmatiky i alergiky. Leptokarie je lemována písčito-oblázkovými plážemi, omývanými azurově-modrým mořem. Ve dnech můžete odpočívat na písečné pláži s pozvolným vstupem do moře nebo se vyrazit na různé výlety po okolí. Teplé večery pak lákají k procházkám v pulsujících a romantických uličkách.Olympská riviéra: čisté moře pod sídlem řeckých bohů.

Opalovat se na písečné pláži, plavat v azurově modrém moři a v dálce vidět impozantní pohoří řeckých bohů Olymp - taková je Olympská riviéra s řadou letovisek i malých rybářských vesniček. Moře i pláže  jsou tu tak čisté, že je pravidelně oceňovány Modrou vlajkou Evropské unie.

Oblast Pierie, která je známá také pod názvem Olympská riviéra, se nachází na severovýchodním pobřeží Egejského moře.

Turistická sezona tu trvá od začátku května až do poloviny října. Jednou z výhod této oblasti je mimo jiné i snadná dosažitelnost historických a přírodních památek, mezi které patří například druhé největší řecké město Thessaloniki (Soluň), kláštery Meteora, údolí Tempi nebo městečko Kalambaka.

Nad letovisky Olympské riviéry se rozkládá impozantní pohoří Olymp. To si podle řecké mytologie vybralo dvanáct řeckých bohů za své sídlo. Odtud vládl zemi Zeus spolu s dalšími vybranými bohy. Okolí Olympu bylo v roce 1938 prohlášeno za národní park.

Olympská riviéra je zásobována čistou vodou z ledovců pohoří Olymp. Vytváří se zde příjemné mikroklima s minimálními srážkami a stálými teplotami ovzduší. Díky tomu je oblast doporučována astmatikům a alergikům.

Riviéru tvoří malé rybářské vesničky a nově postavená turistická letoviska, jako je Platamonas, Nei Pori, Katerini, Paralia, Olympiaki Akti, Leptokaria nebo Panteleimon. Kromě slunění na pláži nabízí Olympská riviéra také sportovní vyžití, kromě klasických vodních sportů se tu turisté mohou vydat i na pohoří Olymp. Při koupání v teplých vodách Egejského moře a při pohledu na horský masiv, který se tyčí nad vámi, pochopíte, proč je tento kraj považován za sídlo bohů a rodiště múz. Pobyt zde umožňuje nejen strávit příjemnou dovolenou, ale i zhlédnout spoustu přírodních zajímavostí. Mnoho turistů na Olympské riviéře obdivuje právě skloubení hor, podhorské krajiny, písčitých pláží a průzračného moře. Stále více jich přijíždí se záměrem vystoupit na vrcholky hor, případně projet krajinu na kolech nebo skútrech apod.

Nezapomenutelným výletem je návštěva Národního parku pod Olympem, zdatnější turisté se mohou rozhodnout i pro horský výstup. Nádherný výhled na moře a celé pohoří je ze skály nad Platamonasem, kde se nachází zřícenina křižáckého hradu ze 13. století s mohutnou věží. Za dobré viditelnosti lze spatřit i nejvyšší vrchol olympského pohoří – Mytikas a pobřeží poloostrova Chalkidiki.

—————

Zpět