DION, Litochoro

02.04.2013 07:17

Cesta cca dohromady 50 km, jízdné cca 2 Eur (dle počtu zájemců o výlet). Výjezd v 9:00, návrat v 17:00 hod.

 

Dion – archeologická památka

 

Datum vzniku není přesně známo, ale mělo to být někdy kolem 5.století př.n.l. za vlády Archalea Makedonského, který měl toto svaté město v Pirei založit.

Areál naleziště je rozsáhlý a má velké množství odhalených památek, propojených starověkými kamennými cestami. Nachází se zde nálezy z doby římské, ulice s kanály, kusy sarkofágů, zbytky lázeňského komplexu, malého divadla, stadion, základy mnoha obchodů, luxusních domů, mozaikové podlahy apod. Dion byl několikrát zničen a obnoven, nakonec jeho sláva skončila někdy kolem roku 400. Dion je nedílnou součástí historie a svým významem přesahuje rámec tohoto regionu.

Vstupné – 4 až 6 Eur. (Bude ověřeno na místě), zhruba 2-3 hodinová procházka, kde na vás dýchne dávná minulost.

   

Litochoro -  soutěska Enipea

Nad městečkem je údolí říčky Enipea, která má bájnou minulost.Je tu hojně navštěvovaná soutěska Enipea s jezírky, kam se podle pověsti chodila koupat bohyně Afrodita (někdo říká tůňky)- vzdálenost tam a zpět asi 2,5 km. Toto údolí lemuje místní vodotok, který byl postaven za druhé světové války a jehož horní část v některých místech nahrazuje chodník.

Jestli se platí vstupné se již nepamatuji. Dvě hodinky strávené v přírodě.

Litochoro – farma Ifigenia ( u Tanase)

 

Na této farmě se můžete projet na konících (můj kůň se mnou byl veden za uzdu synem majitele – poprvé jsem seděla na koni a sama bych si netroufla), průlezky a další lákadla pro děti, domácí zvířátka, rozhledna, posezení. Po projížďce grilované masíčko – společná večeře.

Pravděpodobná cena (projížďka na koni, pobyt, večeře) – 7 Eur.

 

Délka trasy: 44 km, celkový čas: 00:59 h

část obce Leptokarya, obec Anatolikos Olympos

Dion, prefektura Pieria

Litochoro, prefektura Pieria

část obce Leptokarya, obec Anatolikos Olympos

—————

Zpět