Člobrdo - co asi nevíte

09.01.2011 16:24

Člověče, nezlob se!

(Mensch ärgere Dich nicht) je dětská závodivá hra pro dva a více hráčů, hrát ji mohou ale i dospělí. Jde o jednu z nejrozšířenějších stolních her na světě.

Historie

 

Hra má svůj původ v prastaré indické hře Pačísí, známé již v 7. století. Do Evropy se nejprve dostala přes Srí Lanku, Persii a Palestinu do Španělska, kde byla známá jako Parchis, ale většího rozšíření nedosáhla.

Podruhé přivezli hru do Evropy na konci 19. století Angličané, a to přímo z Indie, která tehdy byla jejich koloniálním panstvím. Patentována a na trh uvedena pak byla pod názvem Ludo (z latinského ludus: hra) v roce 1896, a to v podobě a s pravidly, která jsou v podstatě shodná s dnešními.

Trvalý úspěch a rozšíření nejen v Evropě, ale též ve Spojených státech amerických přinesl hře až německý obchodník Josef Friedrich Schmidt, který hru krátce po první světové válce vydal pod názvem Mensch, ärgere dich nicht (Člověče, nezlob se).

 

Prostí Indové ji hráli na plátěném hracím poli, které bylo často vyrobeno dnes již i      u nás známou technikou patchwork, neboli našíváním různobarevných kousků látek na podklad. Jako figurky jim sloužily knoflíky a místo kostky házeli šesti mušličkami. Pravidla této hry jsou stejná až na dvě výjimky. Když hráč hodí jedna, postupuje o 10 polí dopředu. Když mu však všechny mušličky padnou otvorem dolů, dalo by se říci, že hodil nulu, postupuje o 25 polí dopředu. Přitom musí zvolat „pačísi“, což pravděpodobně označuje právě číslovku 25. Že skutečně tuto hru hráli v Indii po staletí i nejvyšší vládcové, dokazují rozměrné hrací desky z mramoru v královských palácích v Agře a Alláhabádu. Staré společenské hry jsou samozřejmě předmětem sběratelské vášně. Někomu připomínají dětství, jiní jimi doplňují starožitný nábytek. Největšími sběrateli jsou však samotní aktivní hráči těchto her. Možná to nevíte, ale i jednoduché „Člověče“ má své turnaje. Sběratelé mrzí fakt, že zachovalých starožitných krabic obsahujících jejich oblíbenou hru je velmi málo. Není se čemu divit. Stálým hraním se krabička a herní pole ničí, figurky se ztrácejí. Proto se i tak prosté věci dostávají do prodejen starožitností a dokonce i na aukce. Na jedné internetové aukci se německá verze této hry prodala za  uvěřitelných 125 euro. V našich končinách musíme být skromnější, ale kompletní zachovalé předválečné „Člověče“ bych pod tři stovky rozhodně neprodával.

 

 

Zajímavosti

V Česku se v roce 1997 podnikatel Přemysl Chmelař pokusil o registraci Člověče, nezlob se jako chráněné značky. Úřad průmyslového vlastnictví po třech letech žádost odmítl a jeho rozhodnutí postupně potvrdily všechny soudy včetně Vrchního.

 

Zvláštní alternativou je tzv. "Matfyzácké člověče, nezlob se", vhodné především pro  4 hráče. V tomto případě každý hráč začíná se čtyřmi figurkami různých barev a snaží se do chlívečku dostat opět 4 figurky různých barev, přičemž po hracím plánu může pohybovat kteroukoli figurkou barvy, kterou nemá ani v domečku ani ve chlívečku.

 

—————

Zpět